Projekt ponad narodowej mobilności młodzieży.

Projekt ponad narodowej mobilności młodzieży z Niepublicznej Branżowej Szkoły I Stopnia w Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Węgrzynowie.

Młodzież z Niepublicznej Branżowej Szkoły I Stopnia w Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Węgrzynowie realizuje projekt ponadnarodowej mobilności uczniów w ramach programu POWER współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wychowanki NMOW – uczennice branżowej szkoły uczestniczyły w dwóch grupach w tygodniowych wyjazdach do szkoły partnerskiej Agios Spyridonas Special Schoolna Cyprze w Larnace. Wspólnie z młodzieżą z tej Szkoły realizowały niezwykle interesujący program, uczestnicząc w wielu aktywnościach. Uczennice miały okazję rozwijać swoją kreatywność, wymieniać doświadczenia, doskonalić umiejętności posługiwania się językiem angielskim (w tym wzbogacać słownictwo), doskonalić umiejętność autoprezentacji,  rozwijać kompetencje cyfrowe, pracować nad wiarą w siebie, nad pewnością siebie, motywacją. Miały doskonałą okazję do pracy zespołowej i odkrywania własnych talentów a także, co jest bezcenne, do bezpośredniej komunikacji ze swoimi rówieśnikami z innego kraju. Program mobilności uwzględniał m.in. zajęcia językowe, teatralne, muzyczne, taneczne, pracę z emocjami, sztukę kulinarną, ceramikę, gry i zabawy sportowe, wcześniej przez młodzież zaplanowane. Wspólnie z młodzieżą z Larnaki uczyły się nawzajem polskich i cypryjskich tańców.


Dziewczęta zaprezentowały kulturę i zwyczaje Polski i regionu oraz poznały  kulturę i zwyczaje Cypru. Poznały zabytki Larnaki i okolicy, w tym manufaktury produkujące narodowy przysmak Cypru ser halloumi oraz olej z oliwek. Poszerzyły kluczowe kompetencje, w powiązaniu z realizacją podstawy programowej kształcenia ogólnego, niezbędne w dorosłym życiu. Projekt jest impulsem do poprawy osobistych i zawodowych perspektyw, przygotowywania do usamodzielniania się, pozbywania się lęku przed przyszłością, wzmacniania w młodzieży pewności siebie, własnych potrzeb i umiejętności. Wychowanki podczas obydwu pobytów, działań promujących i upowszechniających otrzymują wsparcie swoich wychowawców, którzy także aktywnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach.  Wyjazdy były pełne wrażeń i emocji. Zostawiły bardzo wiele fantastycznych wspomnień, dały nową wiedzę, nowe pomysły do działania, które wykorzystywane są teraz zarówno przez wychowanki jak  i nauczycieli – wychowawców w bieżącej pracy. Społeczność Ośrodka dzieli się nimi także z innymi.

 

 


Tagi: projekt

Copyright © 2015 University. Created by m.grzyb.pl | Design by W3layouts